„Kung Fu dává člověku nejenom sílu a obratnost, ale učí ho také trpělivosti, radosti z pohybu a vědomí vlastních možností, jde tady především o zdraví těla a ducha!“ řekl velmistr Lam Chun Fai v jednom rozhovoru pro časopis o zdraví v České Republice. V povědomí lidí na západě bývá Kung Fu často řazeno mezi ostatní běžné sporty, avšak tradiční Kung Fu daleko přesahuje tuto rovinu. Má společně jako např. čínská medicína, nebo Qi gong kořeny v taoistické filosofii a svou podstatou vychází z čínského myšlení a tradiční kultury. Kung Fu je dědictvím a živou esencí všech mistrů, kteří jej vyvíjeli a předávali po mnoho generací. Harmonický rozvoj žáků tradičního Kung Fu zasahuje do tří sfér: zdraví , sebeobrany a duchovního rozvoje. Mám pocit, že v dnešní době, která nás obklopuje spoustou technických vymožeností usnadňujících nám život a svádějících nás k většímu a většímu pohodlí, je více, než kdy jindy na místě věnovat se aktivitám, které učí vytrvalosti, trpělivosti, posilování sebevědomí a pevné vůle, boji proti pohodlnosti a zároveň velmi specifickým způsobem komplexně působí na tělesné i duševní zdraví. Vedle cvičení Qi Gong a statických prvků tréninku je tradiční Kung Fu aerobním cvičením stimulujícím jednotlivé energetické dráhy, které posiluje a pročišťuje zároveň. To vše v harmonii s pravidelným dýcháním a neustálým střídáním uvolnění a napětí a to v součinnosti soustředění, klidu a koncentrace.
Tyto aspekty z něj dělají jedinečné cvičení přinášející do pokročilého věku vynikající tělesné i duševní zdraví.
Na druhé straně není možné si nevšimnout součastné popularity moderních bojových sportů, jakými jsou MMA, K1, nebo třeba různé kurzy pouliční sebeobrany. Tyto disciplíny plně korespondují s tempem a atmosférou dnešní moderní doby, která je plná spěchu, soutěživosti, konkurenčního boje a určitou dávkou agrese a napětí. Adekvátně tomu mladí lidé pak hledají cestu, jak tuto agresi, stres a přetlak ze sebe dostat a často jí nacházejí v těchto sportovních disciplínách. Tradiční Kung Fu je velmi vhodnou alternativou, neboť v sobě obsahuje obě složky-klid i pohyb, uvolnění a ladnost a zároveň sílu a výbušnost. Harmonicky vždy doplní tu složku, která je v deficitu a potlačí tu, která je v převaze. Cvičení samo o sobě dokonce agresivitu potlačuje. Tradiční Kung Fu často přichází do konfrontace s těmito bojovými sporty. Je však důležité si uvědomit, že všechny tyto disciplíny jsou v něm plnohodnotně obsaženy a záleží na dané škole a jejím sifu, jakým způsobem vede trénink a jak umí ze svého stylu vytáhnout podle potřeb to nejlepší. Ve většině škol tradičního Kung Fu je z bojových dovedností nejpodstatnější ovládat efektivní a plně fungující pouliční sebeobranu, tolik potřebnou v každé době. Tento trénink zahrnuje nejen technickou dovednost, ale trénuje se i schopnost odolávat stresu, agresi a brutalitě, se kterou se můžeme při nutné sebeobraně setkat.
Někteří pokročilí žáci dokonce ze sebe vyzařují takový klid, vyrovnanost a sebejistotu, že jejich energie agresivitu plně odrazuje. Naopak zápasy v ringu jsou jen jednou z možných disciplín a záleží na konkrétní škole, kolik energie jejímu tréninku věnuje. Nejpodstatnější však je, zachovat si sílu a tělesnou svěžest bez vážných následků poranění, až do vysokého věku. V tom se naše školy velmi liší od ostatních sportů.
Tradiční Kung Fu je možné cvičit v každém věku a je vhodné pro obě pohlaví. V součastné době do našich škol přichází stále více žen a dívek, které chtějí být silnější a rovnocenější mužům a chtějí umět se o sebe více postarat. Samozřejmě jsou pro ně také velmi lákavé účinky cvičení mající vliv na zpomalování stárnutí a udržování zdraví.
Cvičení Kung Fu je celoživotní záležitostí a trvá spoustu let, než je do něj možné proniknout. Za tu dobu mnohdy doslova mění charakter žáka a pod vedením moudrého učitele nabízí plnohodnotnou životní cestu seberealizace a seberozvoje. Díky systému rodinných stylů vznikají mezi sifu a žáky samotnými pevné vazby a celoživotní přátelství a komunita v určitém směru společně smýšlejících lidí tvoří důležitou společenskou a životní oporu. Děkuji tímto svému sifu – velmistru Lam Chun Fai, že mne přijal za svého žáka a umožnil mi do umění tradičního Kung Fu stylu Hung Kuen rodiny Lam pronikat, čerpat z něj a pokračovat tak v tradici starých mistrů.